Mastektomie

18.01.2018

Pokud se u psa objeví nádorové onemocnění mléčné žlázy, je poměrně snadno zjistitelné pouhým prohmatem mléčné žlázy. Tyto nádory se jeví jako malé zatvrdlinky velikosti hrášku přímo pod kůží. Jsou velmi tvrdé a pod kůží se nepohybují. Velmi rychle rostou, jejich velikost se za měsíc zdvojnásobí. 
U fen je téměř polovina těchto nádorů zhoubných a více než 50% navíc multipních (několik nádorů různé velikosti). Existuje mnoho typů nádorů mléčné žlázy u psů. Přibližně polovina z nich je benigních a polovina maligních.  Nejčastějšími typy maligních nádorů jsou karcinomy nebo adenocarcinomy. 

Řešit nádor mléčné žlázy lze úspěšně pouze chirurgicky, protože chemoterapie, ať již samostatně nebo jako doplněk v tomto případě nemá žádný účinek.

Odstranění více mléčných souborů společně na jedné straně se říká mastektomie a jedná se o poměrně náročný zákrok s velkou operační ránou. Jeho hlavní výhodou ovšem je, že se výrazně snižuje riziko vzniku dalšího nádoru. Pokud jsou nádory přítomny na obou stranách, je nutné odstranit obě lišty. Tato operace je časově a technicky velmi náročná.

Odoperované nádory se posílají na rozbor, aby lékař mohl určit jeho typ.  Jakmile se zjistí zhoubný nádor v lymfatických uzlinách, je prognóza velmi nepříznivá neboť je téměř jisté, že se nádor v průběhu dvou let znovu objeví na nějakém místě těla. Celkový průběh nemoci je sice individuální, ale doba od prvního objevení se nádoru do smrti je mezi 18 a 36 měsíci. 

Pokud má fena vaječníky a dělohu, doporučuje se při této operaci provést také odstranění pohlavních orgánů, čímž lze snížit riziko dalšího výskytu nádorů mléčné žlázy, zánětu dělohy a falešné březosti. 

Kastrace může výrazně snížit riziko výskytu rakoviny mléčné žlázy.