Mléčné zuby u štěňat

26.01.2018

Štěně má pouze 28 zubů, vyrostou mu 3 řezáky (dentes incisivi), 1 špičák (dens caninus) a 3 premoláry (dentes praemolares) v horní čelisti (maxilla) a spodní čelisti (mandibula), stoličky mléčné (dentes molares) nejsou vůbec. 

V dospělém věku má pes 42 zubů, z toho 12 řezáků, čtyři špičáky, 16 premolárů (třenových zubů) a deset molárů (stoliček). Jejich počet je v horní a dolní čelisti rozdílný. 

Perzistentní mléčné zuby způsobují špatné utváření skusu, nové zuby nemají dostatek prostoru pro růst a křiví se, více se mezi nimi drží plak a hrozí vznik zubních cyst. 

Prořezávání trvalých zubů závisí na velikosti plemene. U velkých plemen psů probíhá od 2 do 5 měsíců, začíná řezáky, a končí stoličkami okolo 7. měsíce.*) Obecně lze konstatovat, že do stáří tři až čtyř týdnů štěně nemá zuby prořezané vůbec; po této době dochází k postupnému prořezávání mléčných zubů. Do stáří dvou měsíců jsou prakticky všechny mléčné zuby prořezány. 

U některých krevních liniích psů se často vyskytuje zdvojení zubů (především P1, ojediněle i M). Výskytu tohoto jevu se až dosud věnovala malá pozornost. Vysvětlení není zcela jasné: může jít o zdvojené založení lůžka trvalých zubů, které nemají své mléčné předchůdce, anebo o přetrvávání (perzistenci) mléčných P2, které jsou velikostí i tvarem podobné trvalým P. 

Mezi malými plemeny je mnoho psů s nevypadlými mléčnými zuby. Jorkšírům, čivavám, jezevčíkům a třeba i boloňákům se to stává velmi často, že jejich mléčné zuby drží na místě a ne a ne vypadnout. Někdy se i stane, že ten druhý zub nemá místo pro svůj růst a úplně se otočí nebo musí růst jiným směrem, než má.
A nastupuje zánět dásní a parodontitida.

Pokud má vaše štěně ještě mléčné zuby ve věku sedm měsíců, je velmi vhodné navštívit veterináře a domluvit se na správném postupu.